Ładowanie...

Waneko znaczy harmonia

Wydawnictwo Waneko istnieje już 17 lat, jego specjalnością jest mnga. Założycielami firmy są Aleksandra Watanuki, Martyna Taniguchi i Kenichiro Watanuki. Obecnie zespół składa się z 21 osób, za cel stawiają sobie propagowanie mangi na polskim rynku. Dlatego w ofercie wydawnictwa znalazły się również książki przybliżające rysowanie komiksów oraz język i kulturę japońską.
Poza mangami japońskich twórców
Waneko publikuje magazyn MangaMix Neo, gdzie prezentują się polscy autorzy.
Nazwa
Waneko oznacza harmonię, dlatego wydają zarówno shōnen jak i shōjo. Polskim czytelnikom są znani z takich popularnych serii jak Tokyo Ghul, Gdy zapłaczą cykady czy Black Lagoon. Waneko stawia głównie na młodych czytelników i najpopularniejsze tytuły. Na kwiecień zapowiadają wydanie między innymi 22 tomu Pandora Hearts, 2 tomu Zerowej Marii i pustego pudełka i 1 tomu Gwiazdy spadającej za dania. Tytułowa gwiazda do 15 letnia Yosano Suzume, która rozpoczyna nowe życie po przeprowadzce z małej wioski do gwarnego Tokio. Musi zmierzyć się z całkowicie nowym środowiskiem w tym najtrudniejszym dla każdego człowieka okresie jakim jest dorastanie.
Na Forum
Waneko miłośnicy japońskiej kreski co roku wybierają najlepszą wydaną w Polsce mangę. W głosowaniu na rok 2015 walka była wyrównana. Najlepszą mangą 2015 roku jest „Wzgórze Apolla”. To dramat obyczajowy, którego akcja toczy się w latach 60 XX wieku i dotyczy muzycznej pasji, miłości i przyjaźni. Na drugim miejscu uplasował się „One Puchman” Na trzecim miejscu Gdy zapłaczą cykady
W plebiscycie na najlepszego wydawcę mangi
Waneko zajęło drugie miejsce, niewielką przewagą głosów ustępując JPF, choć w poprzednich latach w tej kategorii przodowało Waneko. Głównym atutem warszawskiej oficyny pozostaje dobry kontakt z klientem. Dowodem jest opublikowana niedawno na ich stronie laurka od fanki, która z obwolut mang wydanych przez Waneko powycinała literki układające się w napis „waneko jesteście najlepsi, dziękujemy za wspaniałe wydania mang”. Te dwa wydawnictwa zostawiły daleko w tyle pozostałych konkurentów.
Ostatnie głosowanie forumowiczów to Drama 2015 i Szok 2015. W pierwszej z tych kategorii najwięcej głosów zdobyło tłumaczenie Mushishi. Największym zaś szokiem ubiegłego roku okazało się funkcjonowanie Hentai w Polsce. Witchcraft opowiada o spotkaniu młodego chłopca z seksowną wróżką. On znalazł u niej schronienie przed kłopotami w zamian za to, że ona będzie mogła go zahipnotyzować.

Dodaj komentarz