Ładowanie...

Dlaczego warto kupować dzieciom komiksy?

W ciągu ostatniej dekady adresatami komiksów częściej są dorośli niż dzieci. Główną przyczyną jest to, że z komiksów się nie wyrasta, i raz zaszczepione zainteresowanie nie znika, a jeśli słabnie to zawsze może wrócić. Komiks może okazać się dla dzieci atrakcyjną alternatywą wobec ekranu monitora. Tutaj też mamy do czynienia z ruchomymi obrazkami. To również świetny sposób na kształtowanie postawy czytelniczej, zachęcenie czytania książek. Język komiksu ma charakter ikoniczny. Oznacza to, że obrazy, wizerunki rzeczy i zjawisk służą do reprezentowania tych rzeczy. W nie obrazkowych ikonach znaczenie jest stałe, a w obrazkowych zmienia się wraz z poziomem abstrakcji. Rysunek może być zarówno realistyczny jak zdjęcie jak i uproszczony do kilku najważniejszych właściwości. Dlatego komiks może pomóc dzieciom w oswojeniu i zrozumieniu trudnych tematów, takich jak śmierć czy relacje międzyludzkie.
Najpopularniejszym przykładem komiksu dla dzieci jest Kaczor Donald wydawany przez
Egmont Polska. Mimo tego, że przez lata zmieniali się autorzy komiksu, świat przedstawiony pozostał spójny i zrozumiały. Według twórców komiksu Donald urodził się między 1920 a 1945 rokiem (zdania są podzielone), mieszka w Kaczogrodzie i zawsze prześladuje go pech, przez co nigdy nie może znaleźć pracy. Towarzyszą mu trzej siostrzeńcy: Hyzio, Dyzio i Zyzio. Egmont Polska regularnie wydaje nowe tomy tej serii, z których każdy ma średnio 250 stron. Nad językiem w Kaczorze Donaldzie czuwa profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. To dzięki niemu teksty w dymkach są elokwentne i pouczające. Co tydzień w kioskach pojawia się również czasopismo Kaczor Donald wydawnictwa Egmont Polska, gdzie poza komiksem zamieszczone są łamigłówki, konkursy i ciekawostki. Poradnik małego skauta w czasach przed internetowych był dla małych chłopców jak Wikipedia. Czerpali stamtąd wiedzę o świecie, pomysły na odkrywanie świata przez zabawę. W komiksie pojawiały się ciekawostki naukowe i historyczne. Dziś postać Kaczora Donalda zachęca najmłodszych do nauki szybkiego pisania na klawiaturze. Kaczor Donald reporter to gra edukacyjna dla dzieci w wieku 9-11 lat, dzięki której uczą się pisania bezwzrokowego, czyli bez patrzenia na klawiaturę.
Egmont Polska nie zapomina także o dziewczynkach. Dla nich a publikuje czasopismo Styl W. I. T. C. H. Ten akronim pochodzi od imion głównych bohaterek komiksu. Zwyczajne dziewczynki odkrywają w sobie pewnego dnia niezwykłe moce, które pozwalają im panować nad żywiołami. Następnie okazuje się, że są strażniczkami Sieci, i muszą bronić świat przed złymi istotami. Czasopismo porusza tematy, które interesują nastolatki, takie jak moda, przyjaźń, miłość, plotki. Ponieważ głównymi postaciami komiksu są czarodziejki, pojawiają się także wróżby, tematy związane z duchowością, mitologią i ezoteryką. Komiksy w czasopismach dla dzieci od Egmont Polska są więc uzupełnieniem, które pozwala powiązać dzieciom treści prezentowanych artykułów z ulubionymi postaciami przygodowych opowieści graficznych. Ale to nie jedyna komiksowa strategia wydawnictwa. W swojej ofercie ma szeroki wybór polskich i zagranicznych albumów dla dzieci w różnym wieku. Najnowszą propozycją jest kolejna część serii o Asteriksie o Obeliksie „Papirus Cezara”. Egmont Polska w 2003 roku opublikowało reedycję popularnej w latach 70 serii Kajko i Kokosz o przygodach dwóch wojów z wczesnego średniowiecza. Wykreowany przez Jana Christę świat ma niewiele wspólnego z historycznymi realiami, a więcej z absurdami współczesności. Karczma nazywa się klubo-gospodą, a wokół okazów przyrody powstają rezerwaty, a przy drogach stoją znaki drogowe. Łatwo doszukać się także podobieństwa do przygód Asteriksa i Obeliksa stworzonych przez Rene Goscinny’ego, ale Kajko i Kokosz powstali wcześniej, a po drugie są odmianą innego komiksu Janusza Christy pod tytułem Kajtek i Koko o dwóch marynarzach, która ukazała się po raz pierwszy w 1958 roku na łamach gdańskiej popołudniówki „Wieczór wybrzeża”.

Dodaj komentarz