Ładowanie...

Yoda

Yoda, jako największy i najmądrzejszy Mistrz zakonu Jedi. Wielki Mistrz Jedi. Urodził się dawno, dawno temu. W roku 896 przez Bitwą o Yavin. Zmarł będąc staruszkiem w wieku 900 lat, w roku 4 po Bitwie o Yavin.
Urodził się i wychował na planecie Dagobah. Do dziś ciężko stwierdzić do jakiej rasy można zaliczyć tą wybitną osobowość. Znaliśmy zaledwie czterech przedstawicieli tej rasy. Wielki Mistrz
Yoda, miał zielona skórę, był niewielkiego wzrost, mierzył zaledwie 66 cm. Jego waga tez nie powalała na kolana jego, przeciwników. 17 kg. Yoda, jako jeden z najważniejszych bohaterów sagi „Gwiezdne Wojny”posiadał niezwykle potężna moc. Mistrz Jedi. Pomimo swojego niepozornego wyglądu, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Yoda posiadał niezrównane zdolności i technikę walki mieczem świetlnym. Jego miecz zaopatrzony był w krótkie, zielone ostrze.
Jako Wielki Mistrz Jedi,
Yoda miał prawo podejmować decyzję, kto może brać udział w szkoleniu młodych padawanów. Z początku przeciwstawiał się udziałowi w szkoleniach młodego Anakina Skywalkera, gdyż wyczuwał w nim nierównomierne moce a ponadto późniejszy Lord Vader był aż zanadto przywiązany do swojej matki.
Yoda wspomagając Jedi walczących na Geonosis, dał początek Wojnie Klonów. W końcowej fazie tych wojen, udał się na ojczystą planetę Wookich – Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie napaści separatystów. Niemal cudem unikając tam śmierci wskutek słynnego Rozkazu 66, wykonywanego przez klony Kanclerza Palpetine’a. Po upadku Republiki i wg własnego mniemania, własnej porażce, Yoda ukrył się na bagiennej planecie Dagobah. Tam, wśród otoczonej Ciemna Mocą jaskini, udzielał porad nielicznym, ocalałym Jedi. W tym młodemu Luke’owi Skywalkerowi, którego na szkolenie do Mistrza Yody przysłał duch Obi – Wana Kenobiego. W 4 roku po Bitwie o Yavin, Yoda zmarł ze starości, jednocząc się z Mocą.
Imię Yoda pochodzi najprawdopodobniej od słowa Yoddha, znaczącego w języku sanskryckim nie kogo innego jak wojownika.

Dodaj komentarz