Ładowanie...

Spider-Man, czyli pająk w ludzkim ciele

Spider-Man pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie komiksu. Peter Benjamin Parker, szerzej znany jako Człowiek-Pająk, różni się od pozostałych superbohaterów nie tylko wyglądem kostiumu. Cechą szczególnie wyróżniającą tę postać spośród wszystkich innych jest jego życie codzienne. Spider-Man nie urodził się herosem, lecz został obdarzony swoją nadludzką mocą w wyniku ukąszenia przez pająka poddanego silnemu promieniowaniu. Spider-Man, zanim stał się Spider-Manem, był w zasadzie wyjątkowo nieśmiałym, cichym chłopakiem, co niejednokrotnie przysparzało mu kłopotów. Można dyskutować nad tym, czy nadludzkie moce okazały się dla niego darem, czy też przekleństwem, którego nie sposób się pozbyć. Fakt, że Peter Parker stając się Spider-Manem jest stosunkowo młody i pozbawiony mentalności herosa, swoją walkę ze złem (która jest nieodłącznym elementem życia każdego superbohatera), toczy właściwie z poczucia obowiązku, a nie z racji czucia się kimś lepszym od innych.

Aby dobrze zrozumieć motywy działań Petera Parkera, należy znać przynajmniej kilka faktów dotyczących jego życia jako zwykłego obywatela. Wychowywany przez stryja i jego żonę, Peter dorastał jako introwertyk i miłośnik nauki. Dopiero jakiś czas po ukąszeniu odkrył swoje nowe zdolności, obejmujące między innymi wyjątkową sprawność fizyczną i cechy typowe dla drapieżników, w tym niesamowicie wyostrzone zmysły. Umiejętnością typowo pajęczą okazała się przyczepność, umożliwiająca Spider-Manowi nawet siedzenie na suficie, i to w znaczeniu dosłownym. Mimo iż sytuacja, w jakiej został postawiony, budziła w nim mieszankę lęku i fascynacji, nie od razu postanowił zrobić pożytek z nowych właściwości swojego ciała. Dopiero po śmierci stryja, zabitego przez złoczyńcę, którego Peter spotkał kilka dni wcześniej, przychodzi dla Spider-Mana moment podjęcia decyzji o utworzeniu drugiej tożsamości. Motywowany żądzą zemsty, potrzebą sprawiedliwości i poczuciem obowiązku, Peter decyduje się walczyć z ciemną stroną społeczeństwa.

W odróżnieniu od niektórych superbohaterów, Człowiek-Pająk nie posiada zdolności latania. W ramach „rekompensaty” tworzy kostium, pozwalający mu strzelać wytwarzanymi przez siebie nitkami niezwykle wytrzymałej sieci. W połączeniu z przyczepnością otrzymuje możliwość przeskakiwania nawet po budynkach, i to w tempie zdolnym wyprzedzić helikopter.

Jak na bohatera przystało, podczas swoich przygód Spider-Man walczy z całą armią czarnych charakterów. W gronie tej śmietanki towarzyskiej znalazł nawet swoje miejsce nauczyciel Petera, który sam sobie zaaplikował dożylnie dawkę krwi jaszczurki. Jak można się spodziewać obserwując życie samego Petera – zmienił się w nią. Specjalnie na potrzeby bycia złym przybrał niezbyt zaskakujący, ale za to adekwatny pseudonim – Lizard. Każdy z przeciwników Parkera posiada unikalne moce, toteż w walce z każdym potrzebna jest inna taktyka. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie napięcia we wszystkich komiksach.

Dodaj komentarz