Ładowanie...

Rysując muzykę – zapowiedź niezwykłej biografii

Nikt już nie ma wątpliwości, że komiks to sztuka. Czy można uznać go także za gatunek dziennikarski? Niezależnie od formy, najlepsze reportaże mówią coś bardzo prawdziwego o społeczeństwach przy pomocy bardzo prywatnych historii, jednostkowych dramatów. Komiks tworzy język, w którym obraz i słowo to dwie strony tej samej monety. Odpowiada naturze człowieka, ponieważ połączenie słowa i obrazu oddziałuje na obie półkule mózgowe. Rysunek jest nam dany, a słowa sobie uświadamiamy.
Najnowszym przykładem wykorzystania komiksu jako furtki do pełniejszego wyrazu jest wywiad graficzny „Dym. Pablopavo” autorstwa Marcina Podolca, wydany przez wydawnictwo
Kultura Gniewu, wspólnie z Karrot Komando. Marcin spotykał się z Pablopavo między styczniem 2014 a marcem 2015 roku. Z przeprowadzonych wówczas wywiadów z muzykiem powstał scenariusz komiksu. Paweł Sołtys to nie tylko wokalista, lecz również instrumentalista i autor tekstów. Młody rysownik współpracował z dziennikarzem muzycznym Marcinem Flintem, który zapewnia, że po każdy kto przeczyta „Dym” stanie się fanem twórczości Pablopavo. Dla Marcina Podolca sięgnięcie po formę komiksu było konsekwencją połączenia zainteresowań dokumentem, muzyką i zamiłowaniem rysowania. Podobne podejście sprawdziło się w jego poprzednim komiksie wydanym nakładem Kultury Gniewu. „Fugazi” opowiada o młodości i wolności poprzez historię legendarnego warszawskiego klubu muzycznego.
Pablopavo powiedział w jednym z wywiadów, że lubi zostawiać rzeczy w zawieszeniu. Stąd właśnie dym w tytule, który zwraca uwagę na niepewność i tymczasowość. Grafik zapowiada, że pozostawia czytelnika z niedopowiedzeniami. Nie znajdziemy dosłownego przedstawiania tekstów piosenek, ani realistycznych zbliżeń. Czarno bordowa kolorystyka, śmiała kreska i statyczne kadry obiecują podróż do wnętrza człowieka. Narracja będzie urozmaicona niemymi teledyskami, ilustracjami muzyki Pablopavo. Jak pisze Marcin Podolec na swoim blogu, celem takiego rozwiązania jest skupienie uwagi czytelnika na tekstach Pawła Sołtysa dzięki wyłączeniu muzyki. Tymczasem wydawnictwo
Kultura Gniewu, wyłącznie w przedsprzedaży, dołącza do komiksu płytę z piosenkami Pablopavo, o których mówi się w komiksie, w tym także piosenkę przedpremierową. Płyta nie jest dostępna w obrocie sklepowym, a przedsprzedaż trwa do końca kwietnia 2016. Wygląda na to, że Kultura Gniewu na przekór autorowi stawia na pierwszym miejscu czytelnika, dając mu szansę stać się jednocześnie i czytelnikiem i słuchaczem. Wydawnictwo specjalizuje się w niezależnych, oryginalnych, często publicystycznych komiksach. Receptą na sukces jest osobisty stosunek do pracy, ekipa Kultury Gniewu wydaje to co im samym przypada do gustu. Czy ten wdzięczny chwyt marketingowy można odczytać jako działanie wbrew intencji twórców? Niekoniecznie, ponieważ ostatecznie każdy czytelnik sam decyduje w jaki sposób będzie czytał komiks. Najprawdopodobniej płyta Kultury Gniewu stanie się przedmiotem kolekcjonerskim zarówno dla fanów Pawlopavo jak i Podolca.

Dodaj komentarz