Ładowanie...

Kilka słów o Supermanie

Superman po raz pierwszy pojawił się w czerwcu 1938 roku w wydawanym przez DCcomics czasopiśmie „Action Comics ”. Został wykreowany przez Joe Shustera, będącego amerykańsko-kanadyjskim rysownikiem pochodzenia żydowskiego oraz Jerry’ego Siegela, syna litewskiego malarza. Może trudno w to uwierzyć, ale postać legendarnego super-bohatera była inspirowana teorią filozofa Friedricha Nietzschego, opisaną w jego książce pod tytułem „Tako rzecze Zaratustra”. Twórca umieścił w niej koncepcję nadczłowieka, którą wykorzystali Joe Shuster i Jerry Siegel, kreując postać herosa – Supermana. Tak, jak w przypadku Batmana, postać Supermana czerpała z kreacji Zorro i Robin Hooda, a dokładniej z wizerunku aktora, który grał w filmach, ukazujących ich przygody. Był nimi nie kto inny, a Douglas Fairbanks. Ogromne znaczenie dla postaci Supermana miała też fantastyczno-naukowa powieść Philipa Wylie’a pod tytułem Gladiator. Ukazała się ona w 1930 roku. Jej główny bohater – Hugo Danner posiadał nadludzką siłę i szybkość, tak jak jego młodszy o 8 lat komiksowy przyjaciel. Hugo jest więc uważany za prekursora Supermana. Inspiracją dla twórców Supermana był również Judaizm. Obaj rysownicy posiadali pochodzenie żydowskie, czego ślady nie umkną żadnemu uważnemu fanowi komiksów. Prawdziwe nazwisko przybysza z planety Krypton brzmi Kal-El. Nazwisko to podobne jest do pochodzącego z języka hebrajskiego wyrażenia, oznaczającego „głos Boga”. Sama idea Supermana i jego czyny przypominają działania proroka Mojżesza, który zbawia swój niemalże wymarły lud.
Superman wśród komiksowych postaci zajmuje czołowe miejsce razem z Batmanem i Spidermanem. To właśnie ta trójka wpisała się na dobre w amerykańską popkulturę XX wieku i jest najbardziej rozpoznawalna. Superman przybył na Ziemię z planety Krypton. Szalony naukowiec, Jor-L, gdy odkrył, że planecie tej grozi całkowite zniszczenie. Zbudował więc nowoczesną i wytrzymałą rakietę, w której umieścił swojego nowonarodzonego syna, przyszłego super-bohatera. Rakieta ląduje na Ziemi, a niemowlak w sierocińcu. Z biegiem czasu Superman odkrywa swoje możliwości. Super-bohater był obdarzony nadludzkimi zdolnościami, takimi jak niespotykana u innych siła, kondycja i szybkość. Do umiejętności Supermana można zaliczyć również latanie, nadludzki, zamrażający oddech i wzrok termiczny, który pozwala mu dostrzegać dużo więcej, niż zwykły śmiertelnik. Superman jest ponadto niezniszczalny, a jego zmysły są bardzo wyostrzone. Właśnie te cechy umożliwiają mu pełnienie roli obrońcy słabych i uciśnionych i niesienie pomocy ludzkości. Strój Supermana jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród super-bohaterów kreacji. Obcisły, czerwono-niebieski strój z powiewającą peleryną i wyraźną literą S na piersiach, na zawsze wpisał się w kanon amerykańskiej mody, panującej na wszelkich balach przebierańców. Zarówno kostium, jak i inne gadżety Supermana, osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Kompletny kostium projektu Christophera Reeve’a ma wartość $60, 000, natomiast obraz Supermana autorstwa Andy Warhola można kupić za $160, 000. Pierwszy komiks DC Comics z serii Action Comics z 1938 roku, w którym debiutuje Superman, jest wart $2. 16 milionów.
Superman doczekał się wielu filmów. Najbardziej znany jest ten reżyserii Richarda Donnera, w którym w postać Supermana wciela się Christopher Reeve. Produkcja miała swoją premierę w 1978 i zapewniła aktorowi dozgonną sławę. Potem powstało jeszcze mnóstwo filmów oraz seriali o Supermanie. Do dziś postać jest ukazywana na wielkich ekranach – wystarczy wspomnieć o filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, który miał swoją premierę 20 marca 2016 roku w Los Angeles.

Postać Supermana posłużyła również do celów propagandowych. W 1940 roku w jednym z amerykańskich magazynów pojawił się krótki komiks „What If Superman Ended the War?”. Ukazywał on historię zakończenia II wojny światowej właśnie przez Supermana, który schwytał dwóch głównych jej sprawców, czyli Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny, tamtejsze komiksy coraz częściej ukazywały super-bohaterów, walczących z Niemcami i Japończykami.

Dodaj komentarz