Ładowanie...

Co łączy Green Arrow i Batmana?

Green Arrow, czyli Zielona Strzała, zadebiutował w More Fun Comics w listopadzie 1941 roku. Zaprezentował się czytelnikom jako samozwańczy, zamaskowany super-bohater. Jego postać stworzona została przez Mort Weisinger i George Papp. Panowie inspirowali się łucznikiem z serialu The Green Archer, będącego adaptacją powieści pióra Edgara Wallace’a. Źródłem, z którego czerpali twórcy, musiała być również postać Robin Hood’a, gdyż strój i ogólna idea postaci Green Arrow była bardzo bliska leśnemu zbójcy. Jednak postacią, mającą najwięcej wspólnego z Zieloną Strzałą, był nie kto inny, ale starszy od niego o dwa lata człowiek-nietoperz – Batman. Podobieństwa między tymi super-bohaterami są widoczne w wielu sferach.
Nieodłącznym atrybutem
Green Arrow był tylko i wyłącznie łuk i strzały, którymi ochrania swoje miasto – Star City, położone w Stanach Zjednoczonych. Green Arrow, na wzór Batmana, nie posiadał absolutnie żadnych nadludzkich mocy. Wszystko, co potrafił, zawdzięcza treningowi. Super-bohater posiadł sztukę strzelania z łuku na najwyższym poziomie. Poza tym stał się mistrzem walki wręcz oraz – co ciekawe – szermierki.
Tym, co łączy
Green Arrow z Batmanem jest również obecność prawej ręki, czyli nieodzownego pomocnika super-bohatera. W przypadku Batmana był nim Robin, natomiast u boku Green Arrow dzielnie trwał Speedy. Nawet miasta, w których działali obaj super-bohaterowie, miały bardzo podobne nazwy. Miejscem pracy Batmana było legendarne Gotham City, a miastem Green Arrow, będącego swoją drogą jego burmistrzem, było Star City. Ponadto policja sygnalizowała Green Arrow fakt, że w mieście dzieje się coś niepokojącego, za pomocą znaku wyświetlanego na nocnym niebie. Wszyscy wiemy, że zupełnie tak samo było w komiksie o Batmanie, tyle że zamiast zielonego ostrza strzały, mieszkańcy Gotham City mogli oglądać wśród chmur świetlnego nietoperza. Bardzo wiele łączy postać doskonałego, zielonego łucznika z Mrocznym Rycerzem. Co ciekawe, zdarzyło im się współpracować na kartkach niejednego komiksu. Mowa tu o komiksach z serii Elseworlds, w których przedstawiane są alternatywne losy super-bohaterów uniwersum DC Comics, osadzone w zupełnie innej rzeczywistości, niż pierwotnie. W komiksie „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza”, Green Arrow pomaga Batmanowi pokonać Supermana. W kontynuacji komiksu super-bohaterowie podejmują wspólną walkę już nie przeciwko przybyszowi z planety Krypton, ale ze skorumpowanym rządem. W „Batman: Zagłada Gotham”, Green Arrow znów

Dodaj komentarz